Nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2022/2023 do ogólnopolskiego programu Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) pod hasłem „Działajmy Razem”
Realizacją programu zostali objęci uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Nasze działania objęły różnorodne akcje, które promowaliśmy na stronie szkoły oraz na Facebooku
Działania jakie podjęliśmy miały na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
W czasie realizacji programu szkolna społeczność korzystała z pakietów materiałów edukacyjnych ze stron internetowych:
https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne.html
https://www.saferinternet.pl/projekty/projekty-edukacyjne.html
https://sieciaki.pl/
https://www.necio.pl
Uczestniczono w konferencjach i webinarach. W dniu 7 lutego 2023 koordynator programu i chętni nauczyciele uczestniczyli online w Gali Dnia Bezpiecznego Internetu w Teatrze Palladium w Warszawie korzystając ze strony dbi.pl.
W klasach 1-3 podjęto edukację na rzecz Bezpieczeństwa w Internecie poprzez zabawę. Ulubieńcem dzieci był Necio, Netrobi , Netka, Aipi i Spociak oraz Plik i Folder, dzięki którym młodsze dzieci były wprowadzenie w wirtualny świat, uczyły się podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Korzystanie ze strony www.sieciaki.pl miało na celu przekazanie dzieciom wiedzy na temat zagrożeń online, zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu.
Na zajęciach informatyki wykorzystywano gry, filmiki, kreskówki, wykreślanki, krzyżówki, kolorowanki. Powstawały podobizny złych sieciuchów i sieciaków. Klasa 3 stworzyła klasowe własne zasady netykiety. Uczniowie wzięli też udział w lekcjach online pt ,, Czy odwaga to taka łatwa sprawa”
Nieco starsi uczniowie w klasie 4 uczyli` się podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Podczas zajęć w klasie wykorzystane zostały kreskówki z cyklu "Owce w sieci" o podawaniu różnych informacji nieznajomym, chwaleniu się rzeczami z domu. Na podstawie oglądanych kreskówek uczniowie tworzyli zasady Bezpieczni w sieci. Odbyły się zajęcia dotyczące Netykiety. Uczniowie tworzyli hasła, rysunki, komiksy łączące się z naszą szkolną inicjatywą obchodów Dni Bezpiecznego Internetu. Sieciaki – internet bez przesady.
Uczniowie z klas 5 w ramach edukacji na temat bezpiecznego korzystania z sieci brali udział w Misji bezpieczny Internet, zapoznali się z kursem e-learning w ramach portalu Sieciaki.pl Plik i Folder – odkrywcy Internetu. Po odbyciu lekcji online: Co czyha na prywatność w grach komputerowych i w internecie? na lekcji informatyki odbyły się rozmowy na temat gier komputerowych, nastepnie klasa przygotowała plakat: „Negatywne skutki korzystania z gier komputerowych”.
W klasie 6 na lekcji wychowania do życia w rodzinie przeprowadzono zajęcia o cyberprzemocy na podstawie filmu „Gdzie jest Mimi?” (Platforma edukacyjna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę)
Celem zajęć było podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat cyberprzemocy, jej konsekwencji, roli świadków sytuacji związanych z cyberprzemocą.
W czasie lekcji odbyła się dyskusja. Na koniec podsumowaliśmy najważniejsze zasady, które pojawiły się podczas zajęć. Uczniowie wyciągnęli wnioski:
Ośmieszanie i inne formy przemocy w sieci potrafią być bardzo krzywdzące.
Kiedy jesteś ofiarą przemocy, szukaj pomocy u rodziców, nauczyciela innej zaufanej osoby dorosłej.
Zawsze też możesz skorzystać z pomocy konsultantów Telefonu 116 111.
Pozornie niewinne komentowanie udostępnianie złośliwych postów to również krzywdzenie.
Zawsze, kiedy jesteś świadkiem cyberprzemocy, reaguj.
Nie bądź obojętny wobec krzywdzenia innych.
Sprawcy cyberprzemocy nie są anonimowi ani bezkarni. Za agresję w sieci grożą dotkliwe konsekwencje.
Klasa VIII uczestniczyła w spektaklu teatru Kamienica „Wszechmocni w sieci”. Sztuka porusza bardzo aktualny problem przemocy w cyberprzestrzeni i pokazuje konsekwencje, o których powinno się mówić głośno. Twórcy proponują młodym widzom emocjonalną i prowokującą rozmowę o nich samych. Podczas spektaklu aktorzy postawiali publiczność zarówno w roli ofiary, jak i sprawcy, przez co skłonią do refleksji.