Joanna Kotala, Zofia Musiela, Zofia Miesiąc i Michalina Szmiel reprezentowały naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Ortograficznym "I ty możesz zostać mistrzem ortografii", który odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 w Jarocinie. Zofia Miesiąc i Michalina Szmiel otrzymały wyróżnienia za kaligrafię. Wszystkim uczestnikom gratulujemy - już sam udział w konkursie i reprezentowanie swojej szkoły na forum powiatu jest wyróżnieniem.
Ortograficzne potyczki dziewczynek
Egzamin ośmioklasisty.
Wolontariusze pomagają zwierzętom
- 1
Przedstawiciele Szkolnego Koła Wolontariatu wyruszyli dziś na zakupy, a następnie odwiedzili i obdarowali zwierzęta ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Radlinie. Akcja była możliwa dzięki całemu zespołowi szkolnych wolontariuszy, którzy przed świętami upiekli, udekorowali i sprzedawali wielkanocne mazurki. Pomaganie jest suuuper!
Sukces Kuby i Nikodema
Jakub Walczak z klasy VI i Nikodem Frąszczak z klasy III uzyskali wyróżnienie w Miedzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur. Gratulacje.
Wycieczka klasy IV do Ogrodu Botanicznego UAM oraz Fabryki Czekolady w Poznaniu (09.05.2023r.)
Ambasadorzy w przedszkolu
- 13
Dziś Ambasadorzy Bezpieczeństwa odwiedzili Publiczne Przedszkole w Mieszkowie. Chłopcy przygotowali zajęcia dla swoich młodszych koleżanek i kolegów. Najpierw przedszkolaki obejrzały film animowany, który uczy m. in. podstawowych zasad przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych, przedstawia znaki znajdujące się przy różnych kategoriach przejazdów oraz ich znaczenie, mówi czym jest zapora lub szlaban oraz żółta naklejka. Dzieci dowiedziały się , dlaczego nie wolno bawić się na torach. Następnie ósmoklasiści odegrali z udziałem maluchów scenki , w których przedstawili prawidłowe zachowania na przejeździe i na peronie. Na zakończenie wszyscy wspólnie zatańczyli do piosenki "Jedzie pociąg". Jeden z chłopców upiekł dla wszystkich ciasteczka w kształcie pociągów, smakowały.
Wyjazd na mecz Energa Basket Ligi do Ostrowa Wlkp.
28.04.2023r. w hali sportowej Arena Ostrów odbył się mecz przedostatniej kolejki fazy zasadniczej Energa Basket Ligi pomiędzy BM Stal Ostrów Wielkopolski, a Legią Warszawa. Uczniowie naszej szkoły także mieli okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu. Pomimo wyrównanego poziomu gry i zaciętej rywalizacji obu zespołów, ostatecznie triumfowała drużyna z Ostrowa pokonując przeciwnika 90: 87. W osiągnięciu takiego wyniku z pewnością pomogła grupa kibiców ze szkoły w Mieszkowie, ze wszystkich sił dopingująca zespół niebiesko- żółtych. Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali nauczyciele wychowania fizycznego tj. p. Grzegorz Grześkowiak i p. Andrzej Gorzelańczyk.
Terra Felix - ziemia szczęśliwa.
W czwartek 27 kwietnia klasa szósta wprowadziła nas w nastrój zbliżających się majowych świąt. Cała społeczność zebrała się w sali gimnastycznej, by zastanowić się nad jedną z najważniejszych wartości, jaką jest patriotyzm. Scenariusz tegorocznej akademii trzeciomajowej opierał się na wypowiedziach uczniów, którzy dyskutowali nad jego współczesną formą. Odczytując tekst Konstytucji na nowo, szukali odpowiedzi na pytania: co to znaczy, że jestem patriotą; czego nie lubię w Polsce i Polakach; jaką wizję ojczyzny przedstawia tekst Ustawy Rządowej i czy jesteśmy w stanie jej sprostać, czyniąc nasz kraj prawdziwą terra felix (ziemią szczęśliwą).
Światowy Dzień Książki
W związku z obchodzonym 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich uczniowie przebrali za bohaterów swoich lektur oraz reklamowali ulubione książki. Prym wiodła klasa trzecia.
Konkurs mitologiczny
Drużyna w składzie Hania Chlebicka, Bartek Jaworski i Bartek Hertel zajęli 4 miejsce w gminnym konkursie ,, Wśród bogów na Olimpie. Wzięli udział w w 4 konkurencjach: test wiedzy, kalambury,projekt plakatu i praca z tekstem. Gratulujemy.
Młodzi malarze i rzeźbiarze
Uczniowie klasy III zamienili swoją salę lekcyjna w pracownię malarską.
Poznawały tajniki różnych dziedzin sztuki. Malowały autoportrety oraz wykonywały z plasteliny rzeźby i płaskorzeźby. Na koniec zorganizowały wystawę swoich dzieł
11
Majówka z Bezpiecznym Przejazdem
- 12
1 maja to dzień, w którym wypoczywamy. W tym roku mamy piękną pogodę, więc większość z nas wybrała się na przejażdżkę, spacer lub odwiedziła rodzinę czy też znajomych. W związku z tym nasi Ambasadorzy Bezpieczeństwa promowali akcję Bezpieczny Przejazd. Wspomagali nas strażnik Magdalena Karwacka i strażnik Mariusz Mariusz Nowak ze Straży Ochrony Kolei w Jarocinie. Wspólnie zapoznaliśmy z kampanią 60 osób.
Mistrzowie Powiatu Jarocińskiego mieszkają w Mieszkowie
4 kwietnia 2023r. na trasach biegowych w Żerkowie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Jarocińskiego w Drużynowych Biegach Przełajowych. Nasza szkołę reprezentowali tylko chłopcy :( ,w dwóch drużynach. Pierwszą stanowili chłopcy z klas szóstych i młodszych w składzie: Dominiak Franciszek, Jaworski Adam, Regulski Tymoteusz, Gęsty Jakub, Hertel Bartosz, Kamieniarczyk Adrian i którym niewiele zabrakło do awansu na Mistrzostwa Wielkopolski bo zajęli drugie miejsce. Drugą stanowili chłopcy z klasy ósmej w składzie: Kuś Jan, Kuś Stanisław, Mizera Szymon, Stachowiak Marcel, Szymkowiak Łukasz, Stachowiak Tymoteusz i oni stanęli na najwyższym stopniu podium tych zawodów uzyskują awans do Mistrzostw Wielkopolski. Na uwagę w tej drużynie zasługuje zdobycie przez Szymona Mizerę indywidualnie również pierwszego miejsca i tytuł Mistrza Powiatu w Biegach Przełajowych.
20 kwietnie na tych samych trasach biegowych spotkali się najlepsi z najlepszych w tej konkurencji z całego województwa wielkopolskiego oraz po awansie nasza drużyna tym razem bez jednego zawodnika. Skład drużyny: Kuś Jan, Kuś Stanisław, Mizera Szymon, Stachowiak Marcel, Szymkowiak Łukasz Zawody przyniosły nam czternaste miejsce w Wielkopolsce na sześćdziesiąt cztery startujące drużyny.
Link do materiałów filmowych
https://drive.google.com/drive/folders/1hBvWLyBtStt6p3f0zlrAXassj9-KBTWl?usp=share_link#
Dzień Ziemi
Akcja Żonkile w naszej szkole.
"Łączy nas pamięć". Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci,symbolem pamięci, szacunku i nadziei...
319 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile.
Dlaczego żonkile?
Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.
Dzień Bezpiecznego Internetu
DBI 2023 w Zespole Szkół w Mieszkowie.
2Nasza szkoła przystąpiła w roku szkolnym 2022/2023 do ogólnopolskiego programu Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) pod hasłem „Działajmy Razem”
Realizacją programu zostali objęci uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Nasze działania objęły różnorodne akcje, które promowaliśmy na stronie szkoły oraz na Facebooku
Działania jakie podjęliśmy miały na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.
W czasie realizacji programu szkolna społeczność korzystała z pakietów materiałów edukacyjnych ze stron internetowych:
https://www.saferinternet.pl/materialy-edukacyjne.html
https://www.saferinternet.pl/projekty/projekty-edukacyjne.html
https://www.necio.pl
Uczestniczono w konferencjach i webinarach. W dniu 7 lutego 2023 koordynator programu i chętni nauczyciele uczestniczyli online w Gali Dnia Bezpiecznego Internetu w Teatrze Palladium w Warszawie korzystając ze strony dbi.pl.
W klasach 1-3 podjęto edukację na rzecz Bezpieczeństwa w Internecie poprzez zabawę. Ulubieńcem dzieci był Necio, Netrobi , Netka, Aipi i Spociak oraz Plik i Folder, dzięki którym młodsze dzieci były wprowadzenie w wirtualny świat, uczyły się podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Korzystanie ze strony www.sieciaki.pl miało na celu przekazanie dzieciom wiedzy na temat zagrożeń online, zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu.
Na zajęciach informatyki wykorzystywano gry, filmiki, kreskówki, wykreślanki, krzyżówki, kolorowanki. Powstawały podobizny złych sieciuchów i sieciaków. Klasa 3 stworzyła klasowe własne zasady netykiety. Uczniowie wzięli też udział w lekcjach online pt ,, Czy odwaga to taka łatwa sprawa”Nieco starsi uczniowie w klasie 4 uczyli` się podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z sieci. Podczas zajęć w klasie wykorzystane zostały kreskówki z cyklu "Owce w sieci" o podawaniu różnych informacji nieznajomym, chwaleniu się rzeczami z domu. Na podstawie oglądanych kreskówek uczniowie tworzyli zasady Bezpieczni w sieci. Odbyły się zajęcia dotyczące Netykiety. Uczniowie tworzyli hasła, rysunki, komiksy łączące się z naszą szkolną inicjatywą obchodów Dni Bezpiecznego Internetu. Sieciaki – internet bez przesady.
Uczniowie z klas 5 w ramach edukacji na temat bezpiecznego korzystania z sieci brali udział w Misji bezpieczny Internet, zapoznali się z kursem e-learning w ramach portalu Sieciaki.pl Plik i Folder – odkrywcy Internetu. Po odbyciu lekcji online: Co czyha na prywatność w grach komputerowych i w internecie? na lekcji informatyki odbyły się rozmowy na temat gier komputerowych, nastepnie klasa przygotowała plakat: „Negatywne skutki korzystania z gier komputerowych”.
W klasie 6 na lekcji wychowania do życia w rodzinie przeprowadzono zajęcia o cyberprzemocy na podstawie filmu „Gdzie jest Mimi?” (Platforma edukacyjna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę)
Celem zajęć było podniesienie poziomu wiedzy uczniów na temat cyberprzemocy, jej konsekwencji, roli świadków sytuacji związanych z cyberprzemocą.
W czasie lekcji odbyła się dyskusja. Na koniec podsumowaliśmy najważniejsze zasady, które pojawiły się podczas zajęć. Uczniowie wyciągnęli wnioski:
Ośmieszanie i inne formy przemocy w sieci potrafią być bardzo krzywdzące.
Kiedy jesteś ofiarą przemocy, szukaj pomocy u rodziców, nauczyciela innej zaufanej osoby dorosłej.
Zawsze też możesz skorzystać z pomocy konsultantów Telefonu 116 111.
Pozornie niewinne komentowanie udostępnianie złośliwych postów to również krzywdzenie.
Zawsze, kiedy jesteś świadkiem cyberprzemocy, reaguj.
Nie bądź obojętny wobec krzywdzenia innych.
Sprawcy cyberprzemocy nie są anonimowi ani bezkarni. Za agresję w sieci grożą dotkliwe konsekwencje.
Klasa VIII uczestniczyła w spektaklu teatru Kamienica „Wszechmocni w sieci”. Sztuka porusza bardzo aktualny problem przemocy w cyberprzestrzeni i pokazuje konsekwencje, o których powinno się mówić głośno. Twórcy proponują młodym widzom emocjonalną i prowokującą rozmowę o nich samych. Podczas spektaklu aktorzy postawiali publiczność zarówno w roli ofiary, jak i sprawcy, przez co skłonią do refleksji.
Świątecznie w klasie III
Była wizyta zajaczka i kolorowe kurki wykonane z opakowań po jajkach.
3
Ale JAJA w klasie III!
Zobaczcie jakie piękne dzieła! Uczniowie klasy trzeciej malowali kolorowe wielkie pisanki.
Szkolny etap Konkursu Pięknego Czytania
W piątek 31 marca w klasie III odbył się ostatni etap eliminacji do gminnego konkursu Pięknego Czytania. Zadaniem uczestników konkursu było przeczytanie nieznanego im fragmentu książki „Oto jest Kasia”. W konkursie brało udział dziesięciu uczestników . W konkursie gminnym naszą szkołę W kategorii klas III reprezentować będzie Stanisław Michalak, który zajął I miejsce,II miejsce Julian Przyborowski a III Alan Wontorczyk.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie.
BEZPIECZNY PRZEJAZD
- 6
12.04.2023r. w naszej szkole gościliśmy pracowników Polskich Linii Kolejowych S.A. Panowie opowiedzieli uczniom klas 1-3 o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych. Zwrócili oni uwagę na to, jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Wszystkie dzieci otrzymały na zakończenie tematyczne zeszyty ćwiczeń. Organizatorami spotkania byli szkolni ambasadorzy kampanii "BEZPIECZNY PRZEJAZD" z klasy 8.